V rámci spolupráce Pasáže českého designu – MFF Praha – Febiofest – Amnesty International si vám dovolujeme představit projekt Art for Amnesty, který spojuje umělce všech oborů ve snaze podpořit práci Amnesty International.
Ačkoliv k jádru uměleckého díla nesporně patří zejména jeho estetická hodnota, umělci mají odjakživa snahu vtisknout svým dílům hloubku, dát jim význam a upozorňovat jejich prostřednictvím na dění ve společnosti. Umění tak v historii vypovídalo o revolucích a mělo moc bourat systémy, protože sjednocovalo lidi sdílející názor, za který se byli ochotni postavit. Umění vždy reagovalo na změny, budovalo identitu, světonázor a odráželo kulturu národů. Na tuto dlouholetou tradici navazuje i náš unikátní projekt, který za pomoci umění vyzývá k dodržování lidských práv. Umělci, kteří sdílejí vizi Amnesty International, jí mohou z vlastního rozhodnutí darovat svá díla a pomoct tak společnosti. Tím, že svojí prací Amnesty podpoří, pomáhají poukázat na problémy a bezpráví ve světě. Zakoupením obrazů vyjádříte, že vám porušování lidských práv není lhostejné a že se mu chcete postavit.
Z tohoto důvodu vznikla spolupráce Pasáže českého designu a Amnesty International. V jedné z vitrín jste během září mohli vidět vybraná umělecká díla z projektu Art for Amnesty a také cenu Amnesty International Febiofest Award, kterou už po šesté udílí odborná porota této sekce, v letošním roce ve složení Terezie Kovalová, Vít Klusák a Jiří Bejček. O zisk cenné trofeje se v soutěži ucházely filmy vybrané napříč všemi sekcemi, které se týkají tematiky svobody, lidských práv, svobodného vyjadřování a boje za důstojný život. Amnesty International Febiofest Award 2021 patří v letošním roce filmu Exil, reflektujícímu problematiku imigrace a integrace. Zvláštní uznání získal civilní a nadějeplný příběh íránské rodiny ve Finsku Nevíš dne. Fotografickou výstavu věnovanou historii boje za lidská práva pak bylo možné vidět v kavárně Art-n-Coffee, která je součástí naší pasáže.
Amnesty International je dobrovolným, apolitickým a nezávislým hnutím lidí, kteří bojují proti bezpráví i nesvobodě a usilují o dodržování lidských práv po celém světě. Je založená na principech univerzality lidských práv, na pravidlech mezinárodní solidarity a na spolehlivém výzkumu. Je nezávislá na vládách, politických stranách, ekonomických subjektech, náboženstvích či ideologiích všeho druhu. V letošním roce slaví Amnesty 60 let od svého vzniku a 30 let působení v České republice. Za dobu svého působení se stala celosvětovým hnutím na ochranu lidských práv a svobod, spojující 10 milionů lidí z celé planety. Dobrovolníci a dobrovolnice Amnesty aktivně usilují o propouštění politických vězňů a hájí spravedlnost i rovnost. Aktivity Amnesty dopomohly k propuštění více než 50 000 politických vězňů a dalších nespravedlivě vězněných, přičemž 11 z nich, včetně Václava Havla, se později stalo prezidenty. Ve 144 státech byl zrušen trest smrti a dříve nedotknutelní autoritáři a diktátoři byli postaveni před spravedlnost.