Antonín Gavlas je ostravský výtvarník, který ve své tvorbě využívá široké spektrum různých přístupů a technik - od pravé enkaustiky, přes akryl, grafiku, keramiku, smalty, až po sochařství. Ve všech technikách však většinou zpracovává jednotné téma - jakousi univerzální myšlenku jednoty člověka, přírody a vesmíru. Vznikají tak obrazy tajemných krajin či kosmických dálav, naplněných světlem. Světlo je zde nejen jako důležitý výtvarný efekt, ale spíše vždy jako cíl – jako symbol něčeho krásného a pozitivního, ke kterému všichni směřujeme.
Uspořádal přes 80 samostatných výstav a zúčastnil se více než 200 výstav společných v ČR, v Anglii, Belgii, Japonsku, Německu, Maďarsku, Švýcarsku, Polsku, Slovensku, Mexiku a USA. Zúčastnil se také asi 20 mezinárodních výtvarných sympozií – z nichž mnohé sám pomáhal organizovat. Je členem Unie výtvarných umělců ČR a předsedou Výtvarného spolku IN SIGNUM.
Realizoval několik velkoplošných keramických reliéfů do architektury (Fakultní nemocnice Ostrava, Lázně Klimkovice). Vyučoval na několika školách (ZUŠ, Gymnázium, byl ředitelem SUPŠ Ostrava)
Kromě vlastní výtvarné tvorby však zároveň organizuje různá sympozia a workshopy, mezinárodní projekty a výstavy.
Zvláště objevné a přínosné bylo založení Mezinárodního sympozia smaltu ve Vítkovicích, kde se smaltovaly plechy až do velkosti 3m, a následně potom další smaltéřské sympozium v továrně na vany v polském Olkuszu. Odtud pocházejí originální barevně smaltované vany, které mohou dotvořit interiér koupelny v jedinečném duchu.
Pro výstavu v této pražské galerii zvolil Antonín Gavlas právě jenom smalty. Smalt je stoletím ověřená, velice trvanlivá ochrana kovů - a v poslední době se používá čím dál více jako originální výtvarná technika i pro volné umění.